حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1210 تعداد نوشته های امروز : 0×
۱۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۲
شناسه : 4341
بازدید 154
2

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) “محمّدتقی تقی پور” نویسنده و پژوهشگر حوزه فلسطین – صهیونیسم  در یادداشتی برای قدسنا  به تحلیل دور تازه روابط ترکیه و اسرائیل و همچنین عوامل و عناصر تأثیرگذار در ایجاد، ارتقا و توسعه روابط و همکاری‎های طرفین پرداخته است. در این یادداشت آمده است : اعلام برقراری ارتباط رسمی و […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) “محمّدتقی تقی پور” نویسنده و پژوهشگر حوزه فلسطین – صهیونیسم  در یادداشتی برای قدسنا  به تحلیل دور تازه روابط ترکیه و اسرائیل و همچنین عوامل و عناصر تأثیرگذار در ایجاد، ارتقا و توسعه روابط و همکاری‎های طرفین پرداخته است.

در این یادداشت آمده است :

اعلام برقراری ارتباط رسمی و آغاز همکاری های دور جدید با رژیم صهیونیستی از سوی “بینالی ایلدریم” نخست وزیر ترکیه، بیش از پیش ماهیت رجب طیب اردوغان و مقامات حاکم برآن کشور را برای مردم مسلمان منطقه آشکار و افشا کرد.
اردوغان که طی سال‎های اخیر وانمود می‎کرد حامی و پشتیبان جدی آرمان آزادی فلسطین و دشمن واقعی رژیم غاصب صهیونیستی است، سرانجام پرده از چهره برداشت و علایق و مکنونات پنهان خود را در برابر مهاجمان اشغالگر صهیونیست هویدا کرد. در این میان سوال اساسی و اصلی این است که عوامل و عناصر تأثیر گذار در برقراری مجدد ارتباط و همکاری‎های رسمی و علنی بین صهیونیست‎های خون آشام و دولت ترکیه کدامند؟

۱- پیشینه ی روابط
ترکیه اولین کشور اسلامی بود که کمتر از یک سال پس از اشغال فلسطین، در مارس۱۹۴۹م/ فروردین۱۳۲۸ش، یعنی ۱۱ ماه پس از اعلام تأسیس دولت اسرائیل، رژیم جعلی صهیونیستی را به رسمیت شناخت.
پس از این تاریخ بود که سفارتخانه اسرائیل در ترکیه افتتاح شد و همکاری دوطرف در حوزه‎های مختلف سیاسی، اقتصادی و … به تدریج آغاز و سپس توسعه و رشد پیدا کرد.
از دیدگاه رهبران صهیونیست و سران اسرائیلی (به خصوص دیوید بن گوریون اولین نخست وزیر اسرائیل)، ترکیه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و ژئوپولتیکی در منطقه بستر مناسب و مطلوبی برای اشغالگران صهیونیست، در مسیر پیشبرد مطامع و استراتژی  صهیونیسم در میان کشورهای اسلامی منطقه بود.

۲- تأثیر نفوذ و حضور هزاران یهودی در ترکیه
یکی از مهمترین عوامل و عناصر تأثیر گذار در ایجاد وسپس ارتقاء، توسعه و تقویت ارتباط و همکاری‎های ترکیه و اسرائیل، نفوذ و حضور هزاران یهودی (برآورد امروزی ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر)در بسیاری از فعالیت‎ها و حوزه‎های بازرگانی، اقتصادی، بانکی، تولیدی و صنعتی بوده و هست.سرمایه‎داران بزرگ یهودی، ده‎ها شرکت و مؤسسه بزرگ پولی، بازرگانی، صنعتی و تولیدی و حتی شبکه‎های تلویزیونی ترکیه از جمله شبکه show‎T.V را در قبضه خود دارند.
آنها حتی با نفوذ و حضور در موسسات و سازمان‎های فرهنگی، سینمایی، مراکز تولید فیلم و موسیقی نیز نقش قابل توجهی ایفا می کنند.
سرمایه‎سالاران یهودی، در صنعت اتومبیل سازی، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، صنعت تبلیغات و آگهی‎های تجاری صنعت پارچه بافی(تولید و تجارت انواع پارچه)، خرید و فروش دارو، صنعت تولید و تجارت مشروب نقش برجسته‎ای دارند.
گفته می‎شود از مجموع ۲۰ تا۲۵ هزار یهودی ساکن ترکیه، ۲۰۰۰ نفر از آنها از پول سالاران و ثروتمندان عمده و بزرگ ترکیه هستند که با سرمایه داران معروف یهودی اروپا و دنیای غرب برابری می‎کنند. جالب این است که بسیاری از این اشخاص برای عموم مردم ترکیه ناشناخته‎اند.
این گروه، در تقویت و تحکیم روابط ترکیه  با اسرائیل و توسعه آن همواره نقش بسیار مهم بر عهده داشته‎اند.

۳- شرکت‎ها و سرمایه گزاران اسرائیلی در ترکیه
علاوه بر این‎ها، اسرائیل از طریق ده‎ها شرکت و مؤسسه صهیونیستی، میلیاردها دلار در کشور ترکیه سرمایه گذاری کرده است.
به خصوص در حوزه‎های آب‎رسانی و کشاورزی در مناطق جنوب شرقی ترکیه، اسرائیلی‎ها، مدیریت و عملیات اجرایی ده‎ها پروژه را بر عهده دارند.
هم‎اکنون ده‎ها شرکت اسرائیلی در قالب پروژه جنگل در جنوب شرقی ترکیه مشغول فعالیت هستند. آن‎ها حتی نسبت به خرید زمین و اراضی حاصل‎خیز مناطق ساحلی و کناره‎های رودخانه منوگات اقدام کرده‎اند.
اسرائیلی‎ها در قالب و پوشش این پروژه‎ها، برای تأمین آب مورد نیاز شهرک‎های یهودی‎نشین، آب رودخانه منوگات ترکیه را به فلسطین اشغالی منتقل می‎کنند.

۴- ارتباط موساد با دستگاه اطلاعاتی ترکیه(میت) و نقش آن در ارتقای سطح روابط و همکاری‎های دوجانبه
یکی از عناصر مهم دیگر تأثیر گذار در روابط دو طرف، همکاری دیرینه اطلاعاتی و جاسوسی موساد با سازمان اطلاعاتی ترکیه است که بیش از ۶ دهه استمرار داشته است.
در دوران سلطنت پهلوی، یک پیمان اطلاعاتی و جاسوسی سه جانبه بین موساد، ساواک و میت ترکیه با عنوان و نام «نیزه سه سر» وجود داشت. بر اساس این پروتکل اطلاعاتی و جاسوسی، ترکیه زمینه‎ها و شرایط را برای نفوذ و حضور موساد در بسیاری از کشورهای اسلامی و عربی منطقه هموار و فراهم می‎کرد.
امروز به جرأت می‎توان گفت که حضور و نفوذ مأموران اسرائیلی در دستگاه امنیتی و اطلاعاتی ترکیه و  در میان مقامات این سازمان، به گونه‎ای است که حتی در سیاستگذاری‎ها و تصمیمات سیاسی سطح بالای آنکارا تأثیرگذار و نافذ است.
از نظر کارشناسان و آگاهان ذی‎ربط، توافقنامه‎ها و پروتکل‎های اطلاعاتی و امنیتی میان آنکارا و تل‎آویو( که در فوریه ۱۹۹۶م/بهمن۱۳۷۴) مجددا تقویت شد و توسعه پیدا کرد، کاملا در راستای استراتژی صهیونیسم و اهداف توسعه طلبانه صهیونیست‎ها در منطقه قابل ارزیابی است و بر اساس آن، ترکیه امروز به عنوان یک ایستگاه بزرگ فعالیت‎های جاسوسی و اطلاعاتی موساد علیه امت اسلامی و کشورهای مسلمان عمل و اقدام می‎کند.

۵- دامنه و عمق همکاری های اطلاعاتی و نظامی
نشریه انگلیسی زبان میدل ایست در ژوئن ۱۹۹۶م/خرداد۱۳۷۵ش طی مقاله‎ای، توافقنامه‎های اطلاعاتی و نظامی میان آنکارا و تل‎آویو را حرکتی در مسیر استفاده و بهره برداری اسرائیل از قلمرو ترکیه  علیه ایران و سوریه ارزیابی و افشا کرد.
حتی در حوزه‎های نظامی نیز اسرائیل در تجهیز و آموزش ارتش ترکیه به خصوص آموزش سربازان و افسران مستقر در مرزهای مشترک این کشور با ایران- سوریه و عراق، نقش و فعالیت  دارد.
بر مبنای توافقنامه‎های موجود فیمابین، نیروی هوایی و دریایی ترکیه، همه ساله چند بار با نیروهای ارتش اسرائیل تمرینات و مانور مشترک محرمانه برگزار می‎کند.

۶- چشم طمع اردوغان
از سوی دیگر از آن جا که مقامات ترکیه از سیطره و جایگاه صهیونیست ها در اروپا و جهان غرب به خوبی واقف هستند، اردوغان برای دستیابی به جایگاه و موقعیت مورد نظر خود در اتحادیه اروپا و بازار مشترک اروپا، آمادگی دارد از هر گونه خوش خدمتی به اسرائیل و صهیونیست‎ها و شبکه‎های صهیونیستی خودداری نکند.
همکاری ترکیه با گروه‎های تروریستی جنایتکار، مثل داعش در عراق و سوریه( که کاملا در مسیر و خدمت مطامع و خواست و برنامه صهیونیست‎هاست، و به ضرر و زیان جهان اسلام و کشورهای اسلامی و حتی خود مردم و کشور ترکیه) را از این زاویه و دریچه قابل ارزیابی است.

۷- “دونمه ها”، یا یهودیان مخفی
نفوذ و حضور دونمه ها در دستگاه‎های سیاستگذاری،  برنامه ریزی و تصمیم‎گیری ترکیه که پیشینه‎ای طولانی دارد از دیگر عوامل و عناصر تاثیرگذاری در پیوند دادن ترکیه به اسرائیل است.

دونمه ها آن دسته از یهودیانی هستند که در ظاهر مسلمان هستند و ادعای مسلمانی دارند و از نام و پوشش اسلامی استفاده می کنند اما در باطن یهودی و پایبند به آیین و مرام یهودیت اند. سابقه نفوذ و حضور آن ها به چند قرن قبل و غائله شبتای زوی برمی گردد. گفته می شود بعضی مقامات ارشد و بلندپایه کنونی ترکیه از تبار همان دونمه ها هستند که علی رغم نام و ظاهر اسلامی، درواقع یهودی اند.

پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی، دولت‎های حاکم بر ترکیه نقش قابل توجهی در انتقال یهودیان به فلسطین داشته‎اند.

با همکاری مقامات ترکیه و دولتمردان آن کشور از ۸۰۰۰۰ یهودی ترکیه در حدود سال۱۹۲۷م/۱۳۰۶ش، تا اواخر دهه ۱۹۴۰(حدود۲۰ سال)، حدود بیش از ۵۰۰۰۰ نفر به فلسطین اشغالی منتقل شده‎اند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.