حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1210 تعداد نوشته های امروز : 0×
۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۹
شناسه : 5606
بازدید 123
4

گیلبرت مرسیه روزنامه نگار و پژوهشگر مسایل سیاسی در نوشته ای با عنوان «امپراتوری آمریکا در حال فروپاشی است و …»، سلسله اشتباهات حاکمان آمریکا را پس از یازده سپتامبر یکی از بزرگترین نقطه ضعف این امپراتوری بر شمرده و معتقد است، از این پس، ایالات متحده در سراشیبی فروپاشی قرار گرفته است. وی می […]

ارسال توسط :
پ
پ

گیلبرت مرسیه روزنامه نگار و پژوهشگر مسایل سیاسی در نوشته ای با عنوان «امپراتوری آمریکا در حال فروپاشی است و …»، سلسله اشتباهات حاکمان آمریکا را پس از یازده سپتامبر یکی از بزرگترین نقطه ضعف این امپراتوری بر شمرده و معتقد است، از این پس، ایالات متحده در سراشیبی فروپاشی قرار گرفته است. وی می نویسد:

اگر پنتاگون یک شرکت بود، بزرگترین شرکت جهان می شد. چیزی که به شکل غریبی «وزارت دفاع» نامیده شد، هزینه کلانی را متوجه مالیات دهندگان آمریکایی کرد؛ چون تهاجم به عراق و افغانستان، بدون بهره گیری کافی از مشاوره ها، به قیمت سالانه هفتصد میلیارد دلار از جیب مالیات دهندگان آمریکایی تمام شده است. البته اگر هزینه های مراقبت های درمانی سربازان مجروح و لایه های دولت «امنیتی» جدید، چون وزارت امنیت داخلی را هم به این هزینه ها اضافه کنیم، این رقم از مرز یک تریلیون دلار در سال می گذرد. در کل، بیشتر از ۲۵ درصد بودجه دولت فدرال را سیاه چاله ای می  بلعد که در پنتاگون وجود دارد. اگر آمریکاییان حساب و کتاب بلد بودند به سرعت در می یافتند که سیاهه این دو جنگ، اندک اندک به رقم ده تریلیون دلار نزدیک می شود.۳۰

به بیان دیگر می توان گفت که دولت آمریکا از جیب مردم آمریکا، در مسیر راهبرد جهانی مجموعه ای از کمپانی های بزرگ و صاحبان زرسالار آن ها هزینه می کند. یعنی اعتبار و حیثیت سیاسی و هم منافع ملی آمریکا به پای منافع و مطامع مشتی پول سالار متنفذ و مقتدر قربانی می شود تا بلکه فرضیه ایجاد امپراتوری بزرگ جهانی آن ها محقق و عملی گردد و فزون خواهی و زیاده طلبی آن ها تأمین شود.

آن چنان که ویلیام گرایدر۳۱ نویسنده و منتقد آمریکایی گفته است:

آن چه نظام سرمایه سالاری می خواهد «بیشتر» است: ثروت بیشتر، آزادی بیشتر برای انجام هر آن چه آرزو دارد.۳۲

محمدتقی تقی پور

پاورقی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۳۰- سیاحت غرب، شماره نودودو، به نقل از: www.alternet.org

۳۱-william Greider.

۳۲- همان، شماره نودوشش، به نقل از: www.thenation

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.