حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1210 تعداد نوشته های امروز : 0×
۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۳
شناسه : 4138
بازدید 170
4

بخش دوم و پایانی مصاحبه کارشناسان مجمع اتحاد دانشجویان جهان اسلام با آقای محمد تقی تقی پور پژوهشگر و نویسنده، در ارتباط با جریان داعش در جهان اسلام به ویژه در تعامل با اسرائیل: نقش کشورهای حامی (منطقه ای و بین المللی) در استمرار بقای داعش را چگونه تحلیل می نمایید؟ آن چه مسلم است اکثر […]

ارسال توسط :
پ
پ

بخش دوم و پایانی مصاحبه کارشناسان مجمع اتحاد دانشجویان جهان اسلام با آقای محمد تقی تقی پور پژوهشگر و نویسنده، در ارتباط با جریان داعش در جهان اسلام به ویژه در تعامل با اسرائیل:

نقش کشورهای حامی (منطقه ای و بین المللی) در استمرار بقای داعش را چگونه تحلیل می نمایید؟

آن چه مسلم است اکثر مقاماتِ کشورهای حامی داعش در عرصه منطقه و جهان اسلام، فاقد شخصیت، جایگاه و آرای مستقل در سیاست گذاری و تصمیم گیری هستند. آن ها در اتخاذ مواضع و عملکرد خود کاملاً وابسته به اردوگاه نظام سلطه جهانی هستند. با جرأت و قاطعیت می توان اذعان کرد که این سران و رهبران ؛ تاج و تخت خود را مرهون وابستگی شان به اربابان بین المللی هستند. به بیان دیگر دستیابی آن ها به قدرت و حکومت، بدون موافقت کانون های استکباری و صهیونیستی ممکن نبوده است. بنابراین از آن جا که سیاست و مشی قدرت های استکباری مبتنی بر حمایت از داعش در مسیر استراتژی منطقه ای نظام سلطه است، لذا عملکرد حامیان منطقه ای داعش به عنوان پیاده نظام استکبار، در مسیر تداوم حیات و بقای آن، تا زمانی است که منافع و مطامع اربابان آن ها اقتضاء بکند.

بی تردید، مقامات اروپایی و آمریکایی نیز در حدّ و مرتبه ی خود، از این قاعده مستثنی نیستند. تجربه تاریخی و مستندات موجود گواهی می دهد که آلمان، فرانسه، انگلستان و دیگر اعضای اتحادیه اروپا، بدون موافقت و هماهنگی آمریکا قادر به اتخاذ مواضع سیاسی و تصمیم گیری مستقل و جداگانه درباره تحولات بزرگ منطقه ای و جهانی نیستند.

امروز بخش اعظم ساختار قدرت آمریکا بدون موافقت کانون های ذی نفوذ صهیونیستی قادر به تصمیم گیری نیست حتی اگر پای منافع و امنیت ملی ایالات متحده در میان باشد. آن ها ناگزیرند منافع رژیم جعلی اسرائیل را در اولویت قرار دهند حتی اگر به ضرر مردم و منافع ملی آمریکا باشد. نتیجه این که بر اساس منافع، مطامع و مصلحت اسرائیل، همه این ها موظف به حمایت از داعش تا زمان مقتضی هستند، تا زمانی که منافع و مصلحت و در یک کلان «استراتژی صهیونیسم» در منطقه و بلکه جهان اقتضاء و ایجاب می کند.

غرب از طریق داعش به دنبال کسب چه منافع و اهدافی به صورت کوتاه مدت و بلندمدت در منطقه خاورمیانه است؟

 اگر این واقعیت را بپذیریم که جهان غرب امروز کاملاً تحت سیطره ی صهیونیسم و اشخاص و کانون های ذی نفوذ یهودی قرار دارد، می توان اعتراف کرد که اهداف و منافع رژیم صهیونیستی برای آن ها در اولویت اصلی قرار دارد. حتی منافع اقتصادی غرب در حمایت از داعش، عمدتاً به خزانه و جیب کمپانی های بزرگ صهیونیستی اروپا و آمریکا و کانادا واریز می شود. بنابراین چیزی که برای اروپا و آمریکا باقی می ماند، کارنامه ای مملو از جنایت علیه بشریت، به خصوص مسلمانان در تاریخ معاصر است.

آیا می توان پدیده داعش را واکنشی به خیزش های مردمی منطقه دانست؟

اسناد، قرائن و شواهدی وجود دارد که به خوبی تأیید و اثبات می کند، پدیده ای به نام داعش نه یک پروسه، بلکه یک پروژه و نقشه کاملاً ساخته و پرداخته سازمان های اطلاعاتی، جاسوسی صهیونیسم با همکاری بعضی مقامات و دولت های غربی از جمله سازمان سیای آمریکاست. البته هیچ تردیدی نیست که یکی از مقاصد آن ها به انحراف کشاندن حرکت بزرگ و تاریخی بیداری اسلامی در کشورهای مسلمان از غرب آسیا تا شمال آفریقا بوده است. آن ها برای معرفی چهره ای خشن و سیاه و ارائه ی تصویری ضدانسانی از اسلام و مسلمانان جریانی بَدَلی و دروغین به نام داعش را ساختند تا ضمن تشدید توطئه ی اسلام هراسی، به مردم جهان وانمود کنند که در صورت غلبه و پیروزی مسلمانان، چنین وضعیت و موقعیت خشن و ضدبشری در جوامع مختلف به خصوص کشورهای اسلامی حاکمیت خواهد یافت.

از سوی دیگر، آن ها برای این که گفتمان انقلاب اسلامی، یعنی همان گفتمان اسلام ناب، عدالت، عزّت، اخلاق، معنویت و استقلال و آزادگی ، به عنوان الگو و سرمشق مسلمانان قرار نگیرد و نسل جوان مسلمان در جهان از آن تبعیت نکنند، چنین حُقّه بَدَلی را به نام و تحت پوشش اسلامی ایجاد کردند و از آن حمایت کرده و در مسیر تداوم حیات این پدیده نامبارک از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند. با این شگردِ فریبکارانه سعی دارند، خاطره ای خطرناک از اسلام و بیداری اسلامی و شعائر اسلامی در حافظه تاریخی و افکار عمومی جهانیان باقی بماند.

قدرت های منطقه ای مثل عربستان، ترکیه و مصر با پیدایش داعش چه فرصت ها و منافعی را در سطح منطقه توانستند برای خود تعریف کنند؟

امروز در دولت هایی مثل عربستان سعودی، ترکیه و مصر ارتباط پنهان و فزاینده ای با دستگاه جاسوسی و اطلاعاتی موساد و تعامل اسرارآمیزی با صهیونیست ها  وجود دارد. دستگاه اطلاعاتی مصر، ترکیه و عربستان روابط و همکاری های پیچیده ای با موساد برقرار کرده اند. ترکیه اوّلین کشور اسلامی بود که شصت و هفت سال قبل رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت و به آن مشروعیت داد. ترکیه امروز جولانگاه موساد است، همان گونه که مصر و عربستان نیز این فرصت را برای سازمان جاسوسی و اطلاعاتی اسرائیل فراهم کرده اند. بنابراین قدرت نمایی شکلی و ظاهری این دولت ها نتیجه ای جز کشتار و قتل عام امّت اسلامی به نیابت از آمریکا و اسرائیل به دنبال ندارد. حیف و میل کردن و هدر دادن ثروت و سرمایه ملی این کشورها و حتی حیثیت و منافع عمومی مردم این ممالک و سرازیر کردن میلیاردها دلار به خزانه کمپانی های سازنده جنگ افزار و تجهیزات نظامی برای جنگ افروزی در میان مسلمانان، ممکن است در کوتاه مدت، به دلیل خوش رقصی برای اربابان، دستاورد و منافع زودگذری در مسیر بقا و تداوم حکومت آن ها به دنبال داشته باشد اما در بلند مدت جز نفرت و خشم امّت اسلامی و عاقبتی چون صدّام، سادات و سرهنگ قذافی برای آن ها نخواهد داشت.

مهمترین پیامد و نتیجه پیدایش داعش برای جهان اسلام و غرب چیست؟

داعش نتیجه ای جز خرابی، انهدام، مصیبت و نکبت برای امّت اسلامی به ارمغان نیاورده است. اگر بخواهیم فهرستی از این دستاوردهای شوم و پلید را بازگو کنیم، حداقل موارد زیر از مهم ترین آنهاست:

۱٫      معرفی و ارائه چهره ای ترسناک و خشن و خطرناک و ضدانسانی از اسلام و اسلام گرایی و مسلمانان در نزد افکار عمومی، به خصوص جهان غرب که گرایش شگفت انگیز و حیرت آوری به اسلام در سال های اخیر از خود بروز و نشان داده بودند.

۲٫      تلاش و اقدام در جهت به فراموشی سپردن مسأله اصلی امّت اسلامی یعنی مسأله قدس و فلسطین و آرمان آزادسازی قبله ی اوّل مسلمانان که اقدام و عملکرد داعش موجب شد تا قبل از شروع انتفاضه ی سوّم این مسأله استراتژیک جهان اسلام از جایگاه خود خارج شود.

۳٫      کشتار و قتل عام مسلمانان و ایجاد جنگ و نفاق و شکاف در میان امّت اسلامی و انهدام زیرساخت ها و تاراج و غارت ثروت ها و آثار تاریخی و ملّی بعضی کشورهای بزرگ و تاریخی مسلمانان از جمله عراق و سوریه.

۴٫      ایجاد حاشیه امن برای رژیم متجاوز و غاصب اسرائیل و از اولویت خارج کردن موضوع خصومت و دشمنی مسلمانان با اشغالگران مهاجم صهیونیست. و به بیانی دیگر اقدام در مسیر تثبیت، تحکیم و تقویت موقعیت و امنیت متزلزل صهیونیست ها در منطقه.

۵٫      ایجاد بازار پُررونق برای کمپانی های بزرگ ساخت و تولید هواپیماهای جنگی، تانک، ناو و ناوچه و تجهیزات نظامی که عمدتاً صهیونیست هستند. داعش با اقدام و حرکت خود حتی موجب نجات بعضی از آن ها از ورشکستگی شد.

۶٫      کاهش قیمت نفت که یکی از منابع عمده ثروت و سرمایه و اقتدار بسیاری از کشورهای اسلامی است. این مسأله نه فقط به نفع غارتگران بین المللی یعنی همان صهیونیست تمام شد، بلکه کاملاً در مسیر تضعیف بُنیه اقتصادی و اجتماعی و زیرساخت های کشورهای اسلامی بود.

۷٫      تلاش برای تضعیف حلقه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی و درگیر کردن کشورها و گروه هایی که در خطّ مقدم جبهه مقاومت قرار داشتند به ویژه ایران اسلامی، حزب الله لبنان، سوریه، عراق و …

در ارتباط با منافع داعش برای رژیم صهیونیستی لطفاً توضیحاتی بفرمائید؟

با توجه به آن چه که امروز نیز عملاً اثبات شده، دیگر نباید داعش را پدیده ای مستقل و جدا از نظام سلطه صهیونیستی جهان ارزیابی و تحلیل کرد. داعش نه فقط هیچ قرابت و شباهت با سیره و سنت پیامبر اعظم (ص) و اصول و مبانی اعتقادی، اخلاقی و فقهی اسلام ندارد بلکه کاملاً شبیه گروه ها و سازمان نظامی- تروریستی یهودی مثل هاگانا، اشترن، ایرگون، پالماخ و … است. این گروه امروز عملاً در خدمت مطامع و منافع اسرائیل و ماشین جنگی رژیم صهیونیستی است و در مسیر تعقیب استراتژی صهیونیست ها در منطقه از هیچ جنایتی فروگذار نکرده است. این ارتباط و پیوستگی به گونه ای است که همان طور که پیش از یادآوری گردید، داعش در واقع مُخفّفِ «دولت اسرائیلی عراق و شام» است که در مسیر رؤیای اسرائیلی «از نیل تا فرات» حرکت و کوشش و اقدام می کند.

از فرصتی که در اختیار ما و خوانندگان قرار دادید بسیار سپاسگذارم.

منبع: سایت رحماء (وابسته به مجمع اتحاد دانشجویان جهان اسلام)

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.