حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1210 تعداد نوشته های امروز : 0×
۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
شناسه : 7209
بازدید 221
7

مقدّمه متفکّر، فیلسوف، فقیه عالی‌ مقام و اسلام‌ شناسی که در فنون مختلفۀ اسلام و قرآن کریم بی ‌نظیر بود. شخصیتی که عمر شریف و ارزنده خود را در راه اهداف مقدس اسلام صرف و با کجروی ‌ها و انحرافات مبارزه سرسختانه کرد. او نه فقط در زمره فرزندان تربیت‌ یافته مکتب پیر جماران که […]

ارسال توسط :
پ
پ

مقدّمه

متفکّر، فیلسوف، فقیه عالی‌ مقام و اسلام‌ شناسی که در فنون مختلفۀ اسلام و قرآن کریم بی ‌نظیر بود.

شخصیتی که عمر شریف و ارزنده خود را در راه اهداف مقدس اسلام صرف و با کجروی ‌ها و انحرافات مبارزه سرسختانه کرد. او نه فقط در زمره فرزندان تربیت‌ یافته مکتب پیر جماران که فرزند عزیز، پاره تن و حاصل عمر آن حکیم فرزانه بود. فداکاری که با شعاع فروزان خود مردگان را حیات می ‌بخشید و به ظلمت ‌ها نور می ‌افشاند.

عالِم جاودانی که در طهارت روح و قوّت ایمان و قدرت بیان کم‌ نظیر بود.

حکیمی که با قلم روان و فکر توانا، مسائل اسلامی را تحلیل می ‌کرد و حقایق فلسفی را بی‌ قلق و اضطراب، با زبان مردم توضیح می‌ داد و به تعلیم و تربیت جامعه می‌ پرداخت.

قلم ‌دار، ناصح و موعظه‌ گری که آثار قلم و زبان او بی‌ استثنا آموزنده و روانبخش و مواعظ و نصایح او که از قلبی سرشار از ایمان و عقیدت نشأت می ‌گرفت، سودمند و فرح ‌زا برای عارف و عامی بود.

او پشتوانه محکم حوزه ‌های دینی و علمی و خدمت‌ گزاری سودمند برای ملّت و کشور بود.

همه آن ‌چه یادآوری شد، برگرفته از تعابیر بسیار بلند و رسای فرزانه دوران، آن پیر جماران درباره استاد شهید مرتضی مطهری بود. بزرگ ‌مردی که دشمنان اصلی و پشت پرده اسلام، تاب تحمل کیمیای وجودش را نداشتند و به وسیله یکی از گروه ‌های مرموز، فرق مبارکش را نشانه گرفتند. او چون مولایش وضوی خون گرفت و محاسنش به خون خضاب شد. همه این ‌ها برای آن بود که او اسرار می‌دانست و اسرار هویدا می ‌کرد.

امروز بر همه ما تکلیف است که نگذاریم این اسرار آن چنان که امام عزیز سفارش و توصیه کرد «با دسیسه ‌های غیراسلامی» فراموش شود.

نسیم قدس در مسیر ادای این تکلیف، گزیده دیدگاه ‌های این دانشمند، اندیشه‌ مند و نظریه ‌پرداز بزرگ دوران را درباره بزرگترین مسأله بشریت در دنیای معاصر تنظیم کرده که عیناً در زیر از نظر خوانندگان می ‌گذرد:

 دو تیغۀ یک قیچی؛ دو خطر بزرگ

… آیا از آوارگان فلسطین اطلاعی دارید؟ آیا می ‌دانید که اسرائیل امروز چه خطر بزرگی برای عالم اسلام است؟

ما امروز دو خطر بزرگ داریم، دو خطر بزرگ متوجه عالم اسلام است.[…].

آن دو خطر یکی کمونیزم است و دیگر صهیونیسم یعنی خطر جهود؛ یکی کفر صریح است و دیگری نفاق.

 این دو در تمام کشورهای اسلامی بساط جاسوسی خود را پهن کرده ‌اند. خدا می ‌داند که در سال چند میلیون دلار برای این کار صرف می‌ شود. این دو تا شاهرگ اسلام را می‌ زنند، مثل دو تیغه قیچی به کار افتاده ‌اند که ریشه اسلام را بِبُرند. مسلمانان باید کاملاً هوشیار باشند و به این دو خطر توجه داشته باشند.

شما می ‌شنوید در کشورهای عربی روابط فلان دولت با فلان دولت چه شد، سوریه با مصر چطور، اردن با سوریه چطور، عربستان سعودی چطور، بدانید که در همه این قضایا انگشت اسرائیل در کار است. این خطر را باید به مردم گفت. باید مردم را هوشیار و آگاه کرد.

کی باید بگوید؟ […] این‌ها را باید خطبا بگویند، آن‌ هایی باید بگویند که سخنگوی اسلام به شمار می ‌روند. […] ما بدانیم ماتریالیسم چه فعالیت‌ها دارد، صهیونیزم چه فعالیت ‌ها دارد.

اطلاع و آگاهی از این‌ ها و گفتن و بازگو کردن این ‌ها واجب است.

کرسی حسین بن علی علیه‌ السلام اگر اینطور باشد می ‌تواند حافظ اسلام باشد.‌۱

 مکتب حسین

فلسفه عزاداری حسین ‌بن ‌علی این ‌ها است و الّا‌ چه ‌فایده ‌ای ‌به ‌حال حسین ‌بن ‌علی ‌که ‌برایش‌ گریه بکنیم؟

او چه احتیاجی دارد به گریه ما و شما.

حسین بن علی می‌ خواهد نام او، مکتب او زنده باشد، در مکتب او با هر باطلی بجنگیم، با کمونیزم بجنگیم، با ظلم، با بی‌عدالتی، با فساد، با فحشا، با قمار، با مُسکِرات مبارزه کنیم […]

آرزوی شرکت در حادثه ‌ای که هزار و سیصد سال از آن گذشته، معنی ندارد؛ این‌ ها برای این است که ما همیشه به خودمان تلقین کنیم و حسین بن علی را به صورت یک مکتب زنده حفظ کنیم.

اگر شخص حسین بن علی مُرد [شهید شد] مکتب او زنده است؛ در مکتب حسین و در زیر لوای حسین مبارزه کنیم. در سایه حسین در راه حق قدم برداریم.۲

 آیا ما دائم از گذشته صحبت کنیم؟ یا گذشته برای آینده است؟ آینده و گذشته را باید به یکدیگر مربوط و متصل کرد. از نهضت حسینی در همین زمینه باید استفاده کرد، مردم را آگاه نمود. ببینید چه می‌کنند؟ چگونه تبلیغ می‌ کنند؟ چگونه کتاب می‌نویسند و چگونه باید بنویسند؟ دربارة چه مسائلی فکر کنند و دربارة چه مسائلی حساسیت دارند؟

ببینیم علی بن ابی طالب (ع)، حسین بن علی (ع) روی چه مسائلی حساسیت داشتند، ما هم روی همان مسائل حساسیت نشان دهیم. چرا آن‌ها روی مسائلی حساسیت نشان می ‌دهند و ما روی مسائل دیگر؟ از این جا باید استفاده کنیم پول‌ هایمان را چگونه خرج کنیم. آیا ما رشدی در این زمینه داریم؟ می ‌فهمیم انفاقی که در راه خدا به خیال خودمان می ‌کنیم چه انفاقی است؟ به خدا قسم من می ‌ترسم زیانی که ما از راه امر به معروف و نهی از منکر جاهلانه کرده ‌ایم یا صدمه ‌هایی که از این راه جاهلانه به اسلام زده ‌ایم از زیان ترک امر به معرف و نهی از منکرمان بیشتر باشد.۳

 اگر پیغمبر امروز زنده بود درباره‌ چه مسأله‌ای می‌اندیشید؟

… اگر می ‌خواهیم به خودمان ارزش بدهیم، اگر می‌خواهیم قیمت پیدا کنیم، اگر می ‌خواهیم در نزد خدا و پیغمبر محترم باشیم، در نزد ملل جهان محترم باشیم، باید این اصل را زنده کنیم.

اگر پیغمبر اسلام زنده می ‌بود امروز چه می‌کرد؟ در باره چه مسأله‌ ای می ‌اندیشید؟

واللهِ و باللهِ قسم می‌ خورم که پیغمبر اکرم در قبر مقدسش امروز از یهود می‌ لرزد. این یک مسأله دو دو تا چهار تاست. اگر کسی نگوید، گناه کرده است. من اگر نگویم واللهِ مرتکب گناه شده‌ام و هر خطیب و واعظی اگر نگوید مرتکب گناه شده است.۴

 اگر حسین بن علی (ع) امروز بود؟

«واللهِ و باللهِ ما در برابر این قضیه مسؤولیم. به خدا قسم مسؤولیت داریم. به خدا قسم ما غافل هستیم.

واللهِ قضیه ‌ای که دل پیغمبر اکرم را امروز خون کرده است، این قضیه است. داستانی که دل حسین بن علی (ع) را خون کرده، این قضیه است.

اگر می ‌خواهیم به خودمان ارزش بدهیم، اگر می ‌خواهیم به عزاداری حسین بن علی (ع) ارزش بدهیم، باید فکر کنیم اگر حسین بن علی امروز بود و خودش می‌ گفت برای من عزاداری کنید، می ‌گفت چه شعاری بدهید؟

آیا می ‌گفت بخوانید: «نوجوان اکبر من» یا می‌ گفت بگویید: «زینب مضطّرم الوداع، الوداع»؟! چیزهایی که من (امام‌ حسین) در عمرم هرگز به این جور شعارهای پستِ کثیفِ ذلت ‌آور تن ندادم و یک کلمه از این حرف‌ها نگفتم. اگر حسین بن علی (ع) بود می ‌گفت: اگر می‌ خواهی برای من عزاداری کنی، برای من سینه و زنجیر بزنی، شعار امروز تو با فلسطین باشد. شمر امروز موشه‌ دایان است، شِمر هزار و سیصد سال پیش مُرد، شِمر امروز را بشناس. امروز باید در و دیوار این شهر با شعار فلسطین تکان می‌ خورد. مرتّب در مغز ما کردند که این یک مسأله داخلی نیست، مربوط به اعراب و اسرائیل است.۵

استاد شهید مرتضی مطهری

پاورقی

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

۱٫ استاد شهید مرتضی مطهری، ده گفتار، انتشارات صدرا، ص ۲۷۴-۲۷۵٫

۲٫ همان.

۳٫ استاد شهید مرتضی مطهری، حماسه حسینی، ج۱، انتشارات صدرا، ص ۲۸۷٫

۴٫ همان، ص ۲۸۸٫

۵٫ همان، ص۲۹۱٫

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.